The standard cookie policy for this website is to allow all cookies. This helps to ensure you have the optimal experience. If you would like to continue with our optimal website experience, you don't need to make any changes. If you would like to learn more about what cookies are and how we use them, visit our cookie policy page.

Staff Contact List

‚Äč

Headmaster 
Mr Richard Bool
 
 
Deputy Heads
Mrs Julia Richards
Pastoral, History,
Child Protection Officer
 
 
Mr David Snowden
Academic, French
 
Assistant Heads
Mr Steve Casey
Director of Sport and
Co-Curricular Activities
 
Mr Ian Copeland
ISAMS, Mathematics
 
Mrs Alison Folkard
Head of Sixth Form
Mathematics
 
Mr Jon Wale
Head of External Relations
History
 
Mr Roger Appleton
Head of French
 
Modern Foreign Languages
Mr Joss Bolton
 
Economics
Dr James Boone
 
Science
Ms Elaine Bowling        
Deputy Head of Sixth Form
English, Media Studies  
Miss Sophie Brack
Director of Music
Music
Mrs Angela Brown
Head of Year 10
Middle School Coordinator
Mathematics
Mrs Ana Carballo-Varéla
 
Modern Foreign Languages
Mr Angelo Constantinou
Head of History (Maternity Cover)
History
Miss Lisa Cooper
Deputy Head of Year 8
Science
Mrs Katie Davis
Head of Academic PE  
Physical Education
Mr Richard Dewey
Head of Economics and Business Studies
Economics
Mrs Bianka Edwards
Head of German
Deputy Head of Year 11
Modern Foreign Languages
Miss Jade Ellis  
Head of Higgins House
Geography
Miss Anita Fan 
 
Music
Mrs Sara Fanner
 
LAMDA
Mr Craig Fast   
Head of Physics
Science
Mrs Alison Field
Teacher of Drama
Drama
Mr Alex Gaunt
Head of RE & Philosophy
RE & Philosophy
Miss Lucy Glancy
 
English
Mr Yan Gonachon
Deputy Head of Year 10
Modern Foreign Languages
Mr Malcolm Gough
(Maternity Cover)
History
Mr Jon Grant   
Head of Science
Head of Biology
Science
 
Mr Robert Gregory
 
Maths Learning Support
Ms Sally Griffiths
Deputy Head of Year 7
Art
Miss Janine Halket
 
Media Studies
Mrs Ashleigh Halling-Brown
 
English
Mr Nigel Harrison
Head of Boys’ Games
Lettings Manager
Physical Education
Mr Roger Hart
Head of Year 7
RE & Philosophy
Miss Rosie Hase
Head of Psychology
Head of Bell House
Psychology
Mr William Haslewood
 
Science
Miss Siobhan Henry
Head of Clubb House
Psychology
Mr Stuart Hofmann
Senior Teacher
Timetabling
Mathematics
Mrs Stephanie House  
Head of Media Studies
Media Studies
Mrs Christina Hubbard
 
English
Mrs Sarah Hudson
 
English
Mr Wes Jackson
Head of Hockey
Physical Education
Mrs Penny James
Leiths, SEN
Food & Nutrition
Mrs Sue Jenn
Head of Food & Nutrition Head of Year 9
Food & Nutrition
Mrs Liz Jolly
Head of Drama
Head of Scholars’ Programme
Drama
Mr Michael Maranzano
Head of Mathematics
Mathematics
Mr Jose Martinez
Head of MFL
Head of Spanish
Modern Foreign Languages
Mrs Suzanne Milivojevic
 
Head of History
Director of Digital Learning
(Maternity Leave)
History
Mr Benjamin Monk
Head of Computing
Computing
Miss Kate Muir
Head of Art
Art
Mrs Letitia Nicoll
Head of Girls’ Games
Head of Yeates House
Physical Education
Miss Marianna Nott
Deputy UCAS Co-ordinator
Science
Mrs Alison Osborn
 
Mathematics
Dr Sarah Pannell
Deputy Head of Sixth Form
UCAS Co-ordinator
Science
Mrs Clare Peadon
 
Mathematics
Mrs Sophie Pepler
 
Drama, LAMDA
Mrs Sarah Price
 
Physical Education
Mr Ceri Roberts
Head of Geography
Geography
Mrs Debby Sanjaya
 
Mathematics
Mrs Alex Saunders
Head of English
English
Mrs Sue Sevier
Head of Learning Support
SENDCO
Miss Carla Shillitoe
Head of Year 8
Science
Mrs Jo Smith              
Head of Year11
Mathematics
Mrs Hélène Snowden
Examinations Officer
 
Mr Phillip Stanton
Head of DoE
Geography
Mrs Charlotte Thomson
Deputy Head of Year 9, KS3 Science Lead
Science
Dr Darren Thompson
Head of Chemistry
Science
Miss Victoria Thorndale
 
Art
Miss Claire Tomlinson
 
Modern Foreign Languages
Mrs Pip Tuppen
 
School Counsellor
Mrs Nancy Underwood
 
English (Maternityleave)
Mrs Nancy Yeoman
Director of Digital Learning
(Maternity Cover)
Librarian