The standard cookie policy for this website is to allow all cookies. This helps to ensure you have the optimal experience. If you would like to continue with our optimal website experience, you don't need to make any changes. If you would like to learn more about what cookies are and how we use them, visit our privacy policy page.

Staff Contact List

Headmaster 
Mr Richard Bool
 
 
Deputy Heads
Mrs Angela Brown (Acting)
Pastoral,
Designated Safeguarding Leader
 
 
Mr Craig Fast
Academic, Physics
 
Mrs Alison Folkard
Head of Sixth Form
Mathematics
 
Assistant Heads
Mr Steve Casey
Director of Sport &
Co-Curricular Activities
 
Mr Stuart Hofmann
Academic / Timetabling
Mathematics
 
Miss Suzanne Allen
Head of History
History
Mr Roger Appleton
 
MFL
Ms Caroline Blenkin
 
MFL
Mr Andy Blood
 
Physical Education
Mr Joss Bolton
Head of Economics & Business
Economics & Business Studies
Dr James Boone
Deputy Head of Year 10
Science
Ms Elaine Bowling        
Deputy Head of Sixth Form
English, Media Studies  
Miss Sophie Brack
Director of Music
Music
Miss Charlotte Bradford
 
Mathematics
Mrs Jade Brooke
Head of Higgins House
Geography
Mrs Angela Brown
 
Mathematics
Mrs Ana Carballo-Varéla
Head of Spanish
MFL
Mr Angelo Constantinou
 
History
Miss Lisa Cooper
Head of Year 11
Science
Miss Emma Ebert
 
Media Studies
Mrs Bianka Edwards
Head of German
Deputy Head of Year 10
EPQ Co-ordinator
MFL
Mrs Diana Evans
 
Economics and Business
Miss Anita Fan 
Deputy Head of Year 7
Music
Miss Jade Foolheea
Head of Photography
Art
Mr Alex Gaunt
Head of RE & Philosophy
RE & Philosophy
Mr Yan Gonachon
Head of Year 10
MFL
Mr Jon Grant   
Head of Science
Head of Biology
Science
 
Mrs Amy Greetham
Head of Geography
Geography
Miss Sally Griffiths
 
Art
Mr Stefan Hagan
UCAS Co-ordinator
Economics & Business Studies
Miss Janine Halket
Deputy Head of Year 8
Media Studies
Mrs Ashleigh Halling-Brown
 
English
Mrs Sarah Hammond
 
English
Mr Nigel Harrison
Head of Boys’ Games
Physical Education
Mr Roger Hart
Head of Year 7
RE & Philosophy
Miss Rosie Hase
Head of Psychology
Deputy Head of Sixth Form
Psychology
Mr William Haslewood
BTEC Co-ordinator
KS3 Science Lead
Science
Mr Joe Hawley
Head of Physics
Science
Mr Brendan Hoey
Head of MFL
MFL
Mrs Stephanie House   
Head of Media Studies
Head of Yeates House
Media Studies
Mrs Christina Hubbard
Deputy Head of English
Head of Scholars
English
Mrs Sarah Hudson
 
English
Mrs Penny James
Leiths, SEND
Head of Year 8
SEND
Mrs Sue Jenn
Head of Food & Nutrition Exams Officer
F & N
Mr Yasin Kenz
 
Computer Science
Mrs Victoria Lewis
Head of Art
Head of Clubb House
Art
Mr Joshua McEwan
Director of Drama
Drama
Miss Iona Maclean
 
MFL
Mr Michael Maranzano
Head of Mathematics
Mathematics
Dr Silvia Mitchell
 
Science
Mr Benjamin Monk
Head of Computer Science
IT Infrastructure
Computer Science
Mrs Letitia Nicoll
Assistant Director of Sport & Co-curricular
Physical Education
Miss Marianna Nott
UCAS Co-ordinator
Science
Mrs Alison Osborn
Deputy Head of Maths
Mathematics
Miss Monika Paszek
 
Mathematics
Mrs Sophie Pepler
 
Drama, LAMDA
Mr Joe Radmore
Head of Academic PE
Head of Cricket
Physical Education
Mr Paul Rickard
Head of Chemistry
Science
Miss Karen Ridley
 
English
Mrs Debby Sanjaya
 
Mathematics
Mrs Alex Saunders
Head of English
NQT Co-ordinator
English
Mr David Scott
Head of Bell House
Psychology
Mrs Sue Sevier
Head of Learning Support
SENDCO
Miss Jennifer Snook
 
Science
Mr Phillip Stanton
Head of DoE
Head of Year 9
Geography
Miss Maddie Thompson
 
Physical Education
Mrs Pip Tuppen
 
School Counsellor
Miss Vickie Walker
 
Mathematics
Mr William Warwick
 
History
Mrs Kate Weare
 
RE & Philosophy
Miss Sophie Wolf
 
Physical Education
Mrs Jasmine Woolven
 
Mathematics