The standard cookie policy for this website is to allow all cookies. This helps to ensure you have the optimal experience. If you would like to continue with our optimal website experience, you don't need to make any changes. If you would like to learn more about what cookies are and how we use them, visit our cookie policy page.

Senior Staff List

Headmaster :  Mr R. W. Bool, B.A. Hons, MBA *

Headmaster’s PA : Mrs T. Unwin

Deputy Heads :  Mrs J. Richards, M.A.* & Mr D. Snowden, M.A.*

Deputy Heads’ PA :  Mrs P. Kohlbeck

Assistant Heads : Mr I. Copeland, B.Sc. Hons*, Mrs A. Folkard, B.Sc. Hons*,

Mr J. Wale, B.A. Hons*, & Mr S. Casey, B.A. Hons

Chair of Governors :  Mrs S. Rutherford – contacted via the school 

 

THE TEACHING STAFF:

  • Mr R. Appleton, B.A. Hons. * (Modern Languages), Head of French
  • Mr J. Bolton, B.Sc. (Economics)
  • Dr J. Boone, M. Phys.* DPHIL. (Science)
  • Ms E. Bowling, B.A. Hons. * (English, Media Studies), Deputy Head of Sixth Form
  • Miss S. Brack, B.A. Hons.* (Music), Director of Music
  • Mrs A. Brown, B.Sc. (Ed) Hons. (Mathematics), Head of Year 10, Middle School Co-ordinator
  • Mrs A. Carballo-Varela, M.A. equivalent, Postgrad. Dip., (Modern Languages)
  • Mr S. Casey, B.A. Hons. (Physical Education) Director of Sport & Co-curricular Activities, Silver DoE
  • Mr A. Constantinou, B.A. Hons. M.A. * (History), Head of History (Maternity cover)
  • Miss L. Cooper, B.Sc. Hons.* (Science), Deputy Head of Year 8
  • Mr I. Copeland, B.Sc. Hons.* (Mathematics), Assistant Head
  • Mrs K. Davis, B.A. Hons.* (Physical Education), Head of Academic PE
  • Mr R. Dewey, B. A. Hons. * (Economics), Head of Economics and Business Studies
  • Mrs B. Edwards, B.A. Hons. * (Modern Languages), Head of German, Deputy Head of Year 11
  • Miss J. Ellis, B. Sc. Hons.* (Geography), Head of Higgins House
  • Miss A. Fan, MMus. BMus. * (Music)
  • Mr C. Fast, B.Ed, B.Sc . (Physics), Head of Physics, NQT Co-ordinator
  • Mrs A. Field, M.A., B.A. Hons. (Drama)
  • Mrs A. Folkard, B.Sc. * (Mathematics), Assistant Head, Head of Sixth Form
  • Mr A. Gaunt, B.A. Hons, M.A. * (Religion & Philosophy), Head of Religion and Philosophy
  • Miss L. Glancy, B.A. Hons.*(English)
  • Mr Y. Gonachon, B.A. * (Modern Languages), Deputy Head of Year 10
  • Mr M. Gough, LLM, B.A.* (History)(Maternity Cover)
  • Mr J. Grant, B.Sc. Hons.*   (The Sciences), Head of Science, Head of Biology
  • Mr R. Gregory, B.Sc. Hons. * (Mathematics Learning Support)
  • Ms S. Griffiths, M.Sc., B.Sc. Hons. * (Art ), Deputy Head of Year 7, EPQ
  • Miss J. Halket, B.A. Hons.* (Media Studies)
  • Mrs A. Halling-Brown, B.A. Hons.* (English)
  • Mr N. Harrison, B.A. Hons., Q.T.S. (Physical Education), Head of Boys Games, Lettings Manager
  • Mr R. Hart B.A. * (Religion & Philosophy), Head of Year 7
  • Miss R. Hase, B.Sc. Hons. (Psychology), Head of Psychology, Head of Bell House
  • Mr W. Haslewood, B.Sc. Hons.* (Physics)
  • Miss S. Henry, B.A. Hons.*(Psychology) Head of Clubb House
  • Mr S. Hofmann, B.Sc. Hons* (Mathematics), Senior Teacher, Timetabling
  • Mrs S. House, B.A. Hons. * (Media), Head of Media Studies
  • Mrs C. Hubbard, B.A. Hons.* (English)
  • Mrs S. Hudson, B.A. Hons. * (English)
  • Mr W. Jackson, B.Sc. (Physical Education), Head of Hockey
  • Mrs P. James, B.A. Hons. * (Food & Nutrition), Leiths, SEN Support
  • Mrs S. Jenn, B.Sc. Hons.* (Food & Nutrition), Head of Food & Nutrition, Head of Year 9
  • Mrs E. Jolly, M.A. * L.G.S.M.  (Drama), Head of Drama, Head of Scholars Programme
  • Mr M. Maranzano, B.Sc. Hons.* (Mathematics), Head of Mathematics
  • Mr J. Martinez, M.A.* (Modern Languages), Head of MFL, Head of Spanish
  • Mrs S. Milivojevic, B.A. Hons. * (History), Head of History, Director of Digital Learning
  • Mr B. Monk, B.Sc Hons.* (Computing), Head of Computing
  • Miss K. Muir, M.A., B.A. Hons. * (Art), Head of Art
  • Mrs L. Nicoll, B.Sc. Hons. * (Physical Education), Head of Girls Games, Head of Yeates House
  • Miss M. Nott, MSci. * (Science), Deputy UCAS Co-ordinator
  • Mrs A. Osborn, B.A. Hons. (Mathematics)
  • Dr S. Pannell, B.Sc. Hons. *, Ph. D. (Science), Deputy Head of Sixth Form, UCAS Co-ordinator
  • Mrs C. Peadon, B.Sc. Hons.*, (Mathematics)
  • Mrs S. Pepler B.A.Hons . (Drama, LAMDA)
  • Mrs S. Price, B.Sc. Hons.* (Physical Education)
  • Mrs J. Richards, M.A., B.A. Hons* (History) Deputy Head
  • Mr C. Roberts, M.Sc., B.Sc. Hons. * (Geography) Head of Geography
  • Mrs D. Sanjaya, M.Sc., B.Sc. * (Mathematics)     
  • Mrs A. Saunders, B.A.Hons.* (English), Head of English
  • Mrs S. Sevier, B.A. Hons. *(SENDCO), Head of Learning Support
  • Miss C. Shillitoe, B.Sc. Hons.* (Chemistry), Head of Year 8
  • Mrs J. Smith, B.Sc. Hons.* (Mathematics), Head of Year 11
  • Mr D. Snowden, M.A.* (Modern Languages), Deputy Head
  • Mr P. Stanton, B.Sc. Hons. (Geography), Head of DoE
  • Dr D. Thompson,  B.Sc. Hons. M.Sc. PhD * (Chemistry), Head of Chemistry
  • Mrs C. Thomson, M.Biochem. * (Science), Deputy Head of Year 9, KS3 Science Lead
  • Miss V. Thorndale, B.A. Hons.* (Art)
  • Miss C. Tomlinson, B.A. Hons* (Modern Languages)
  • Mrs N. Underwood, B.A. (English)
  • Mr J. Wale, B.A. Hons.* (History), Assistant Head, Head of External Relations

 

PERIPATETIC STAFF:

  • Mr J. Barnett, A.R.C.M., A.L.C.M., Cert. Ed.  (Piano)
  • Ms E. Blows (Voice)
  • Ms J. Clifford, B.A. Hons. (Classical Guitar)
  • Ms S. Cobby, B.A. Hons. (Oboe)
  • Mrs S. Fanner, Musical Theatre Diploma* (LAMDA)
  • Miss K. Foster, ABRSM, (Percussion)
  • Ms H. Hart, L.R.A.M., L.T.C.L., G.G.S.M. (Flute)
  • Mrs J. Hewitt, R.S.M. (Bassoon)
  • Mrs G. James (Cello) (Maternity leave)
  • Mr J. Lowe, B.A. Hons.  (Clarinet, Saxophone)
  • Mr J. Mills (Guitar)
  • Mr S. Morris, L.L.C.M.  (Piano)
  • Mr B. Mostyn, B.A. Hons. (Drums)
  • Mr T. Nail, B.Mus. Hons., Dip.Mus.Th. (GSMD) (Piano)
  • Mrs G. Rollings (Voice)
  • Mr I. Stott, Dip ABRSM (Brass)
  • Mrs N. Whitehurst (Violin and Viola)
  • Mr T. Xerri , M.A., B.A. Hons. (Harp)
  • Miss N. Zoob, ABRSM Dip RSM (Cello) (Maternity cover)

 

ACCOUNTING, SECRETARIAL & ANCILLARY STAFF:

  • Mr M. Aiken, Maintenance
  • Mrs L. Arnold, B.Sc. Hons, Post Grad. Dip. CIPD, HR Manager
  • Mr J. Barnes, Head of Estates and Facilities
  • Mr J. Barnes, Project Development and Planning Manager
  • Mr S. Barnes, Maintenance
  • Mrs J. Brannagan, Minibus Driver
  • Mrs A. Brassett, Finance Manager
  • Mrs J. Brooman, Finance Assistant
  • Mr K. Bryant, Maintenance
  • Mrs R. Cavedaschi, Office Support Assistant
  • Mrs M. Cornish, Facilities Manager’s Assistant 
  • Mr R. Filtness, Maintenance
  • Mrs S. Gooch, Admissions Assistant
  • Mrs V. Jepson, School Secretary
  • Miss A. Johnson, Sports Coach (Netball)
  • Mr S. Johnson, B.A. Hons., iSAMS Co-ordinator 
  • Mrs P. Kohlbeck, PA to the Senior School Deputy Heads
  • Mrs S. Lewis, Sports and Co-curricular Activities Secretary
  • Dr K. Marler, Ph.D. (Neuroscience), Senior Laboratory Technician
  • Mr P. Maxwell, Maintenance
  • Mrs K. McGregor, Music Secretary
  • Mrs R. Moorhouse, Art Technician
  • Ms M. Morgan, DipEd, B.A. Hons., Marketing Manager
  • Mrs L. Ng, Sixth Form Administration Assistant
  • Mrs J. Nolan, School Secretary
  • Mrs M. O’Neill, Registrar
  • Mrs K. Payton, B.A. Hons., HR Officer
  • Mrs S. Roe, School / Alumni Secretary
  • Mrs A. San Segundo, Art Technician
  • Mrs H. Snowden, Licence d’anglais [B.A. Hons]*, Examinations Officer
  • Mr G. Spring, MBA, Laboratory Technician
  • Mr N. Swords, Caretaker
  • Miss M. Thompson, Sports Coach (Hockey)
  • Mrs S. Trimm, Payroll and Accounts Officer
  • Mrs P. Tuppen, B.Sc. Hons., FPC, UK CP, School Counsellor
  • Mrs T. Unwin, Headmaster’s PA, Clerk to Governors
  • Mr B. Waldie, Laboratory Technician
  • Mrs S. Walton, Sixth Form Study Supervisor
  • Ms J. Wells, B. Ed. Hons., Health & Safety Officer
  • Mrs C. Wren, Chartered MCIPD, Head of Organisational Development
  • Mrs N. Yeoman, B.A. Hons. * Librarian, Director of Digital Learning
 
*Denotes Post Graduate Certificate of Education